TR
EN
Nişantaşı & Bağdat caddesi Ofis
0 212 246 01 77
   
Kekemelik

 Çocuklarda Görülen Kekemelik & Tedavi Yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgiye EBEWEYN.COM adresinde bulunan 'TÜM YÖNLERİ İLE KEKEMELİK VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ' BAŞLIKLI KÖŞE YAZIMIZDAN ULAŞABİLİRSİNİZ. 

KÖŞE YAZISI için tıklayınız http://www.ebeweyn.com/cocuk/cocuk-gelisimi/adan-zye-kekemelik.html

 

1)   KEKEMELİK DEĞERLENDİRME VE TEDAVİ YÖNTEMLERİMİZ, İSTANBUL AKICILIK PROGRAMI 
2)    TÜM YÖNLERİYLE KEKEMELİK

  1)      İSTANBUL AKICILIK PROGRAMI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİMİZ

 Yetişkin Hastalarda Değerlendirme: İlk olarak Amerika’da kullanılan standardize değerlendirme testi olan Stuttering Severity İnstrument, Kekemelik Şiddeti ve Türü Değerlendirme Ölçütü ile kekemeleğin durumu ve türlerini belirliyoruz. İkincil hareketler adını verdiğimiz göz kırpmak, başı yana doğru eğmek vs. bireydeki bu hareketlerin varlığına bakıyoruz.

 Yetişkin Hastalarda Tedavi: Amerika’da kekemeliği tedavi etmek için öğretilen iki program var, bunların birincisi Fluency Shaping Therapy- Kekemeliği Şekillendirme Terapisi, ikincisi Stuttering Modificatiotin Therapy- Kekemeliği Modifiye etme terapisi.

1.Birinci terapi kısacası doğru nefes alma, doğru ses ve doğru artikülasyon teknilerini öğretmeye dayalıdır,

2.İkinci terapi tekniği ise kekemelik sırasında bireyin nasıl davrandığını anlaması, buna dair korkularını yenmesi ve kekelerken motor ve fiziksel kontrolü nasıl kullanacağını öğreten tekniklere dayanır. 

Bireysel Terapilerde: Bireyin ihtiyacı ve becerisine göre terapi teknikleri denenip seçiliyor. Doğru konuşma davranışı öğretiliyor.

 7 Yaşından Küçük Çocuklarda Kekemelik Değerlendirmesi ve Tedavisi: Öncelikle ayrıntılı bir değerlendirme yapıyoruz. Çocuk ve aile ile durumu değerlendiriyoruz, eğer terapinin gerekli olduğuna karar verir isek, Avusturalya’dan dünyaya yayılmış ve ülkemizde kekemelik tedavisinde sık kullanılan Lindcombe terapisini de üstte bahsettiğimiz bu tekniklerle kombine ediyoruz. 

Grup Terapisi ile de: İstanbul akıcılık programı ile bireysel terapilerde öğrenilen davranışları günlük hayata genellemeyi amaçlıyoruz. İstanbul akıcılık programının Amerikan versiyonu New England Fluency Program ile yapılan terapi sonrası % 80 akıcılığın arttığı kanıtlanmış bilimsel araştırmalarla. Bizim henüz başlattığımız bu program ile ilgili bilimsel çalışmalar yapacak kadar vaktimiz olmadı henüz fakat benzeri bir düzelme bekliyoruz hastalarımızda.  

İstanbul akıcılık programı nedir?

Yetişkin ve 9 yaş üzeri çocukların dahil olabildiği yoğunlaştırılmış 10 günlük kekemelik tedavi programıdır. Bu programda bireysel ve grup konuşma terapileri veriyoruz. Bu program toplam 10 günlük bir program. (Bu program Kuzey Amerika’da çok popüler olan New England Fluency Program örnek alınarak oluşturulmuştur.) Bu program haricinde de bireylere özel, isteğe bağlı terapi programlarımız da var.

2)  TÜM YÖNLERIYLE KEKEMELİK

KEKEMELIK NEDIR? (SKYBD DERNEĞINDEN ALINTIDIR)

Kekemelik konuşma akışının anormal duraksamalar (sesin kesilmesi), ses ve hecelerin tekrar edilmesi (ke-ke-keleme), uzatılması (kkkkkkkkkekeleme) ile bozulması durumudur. Bu konuşma akıcılığının bozulması durumuna konuşma gayretine bağlı olarak ortaya çıkan yüz ve vücut hareketlerinde değişiklikler de eşlik edebilir.

Bütün insanlar belli bir oranda konuşma akıcılığında bozukluk yaşar!

Hemen hemen tüm çocuklar konuşma gelişiminin erken dönemlerinde konuşma akıcılığının sıkça bozulduğu bir dönemden geçerler. Yetişkinler ise günlük konuşmaları sırasında pek çok kere “ııı” gibi heceleri konuşmayı bölecek şekilde araya sokar, zaman zaman ses, hece, kelime ve söz gruplarını tekrar ederler ancak bu durumların hepsi “normal” olarak kabul edilir ve herhangi bir endişe uyandırmaz. Normal akıcılık bozuklukları konuşmaya yönelik çaba harcanması ve kişide endişeye yol açacak durumlar yaratmaz.

Kekemeliğe neler sebep olur?

Kekemeliğin asıl sebebi hala bilinmemektedir. Muhtemel etkiler arasında ise, konuşma kaslarının koordinasyon bozukluğu, nefes problemleri, dil gelişiminin seviyesinde problem olması,diğer iletişimsel problemler ve yaşamsal stresler yer alır. Aynızamanda çok büyük ihtimalle kekemeliğe sebep olan durum ile kekemeliğin arış ve ilerleyişine sebep olan durumlar birbirilerinden oldukça farklıdır. Kekemelik büyük ihtimalle genetik, nörolojik ve çevresel faktörlerin karışımına bağlı olarak ortaya çıkar ve farklı kişiler için farklı oluşum sebepleri vardır.

Kekemelik duygusal ya da psikolojik problemlere bağlı olarak mı ortaya çıkar?

Kekemeliği olan çocukların akıcı konuşması olan çocuklardan daha fazla oranda psikolojik problemleri olması ihtimali yoktur! Genel olarak psikolojik travmanın kekemeliğe sebep olduğuna inanmak için herhangi bir sebep yoktur. Ancak bunun yanısıra kekemelik problemi ile başa çıkmak kişiler için zorlayıcıolabilir ve bu da kişinin yaşam kalitesini kötü yönde etkileyebilir.

Kekemelik kaç yaşında ortaya çıkar?

Kekemelik tipik olarak çok genç yaşlarda (2 ila 5 yaş civarında) belirgin olarak ortaya çıkar ancak bazı durumlarda okul çağında ilk belirtilerini verebilir ve çok nadir olarak da yetişkinlikte ortaya çıkabilir.

Çocuğunuzun kekelemeye başladığını düşünüyorsanız yardım almak için uzmana başvurmalı mısınız, beklemeli misiniz?

Sizde ya da daha önemlisi çocuğunuzda kekemelik konusunda bir endişe uyandığı anda hemen ve acil olarak profesyonel yardım aramalısınız. Bazı çocuklar büyüdükçe kekemeliğin üstesinden gelecek ve akıcı olarak konuşabileceklerdir ancak bazıları bunu yapamayacaktır. Kekemeliğe bağlı olarak gelişebilecek problemler yeterince erken dönemde tedavi edildiği taktirde en aza indirgenebilecektir.

Kekemelik tedavi edilebilir mi?

Evet, kekemelik tedavisinde gerek çocuk gerekse yetişkinlerde uygulanabilen başarıya ulaşmış yöntemler ve teknikler vardır.

Kekemelik tam olarak ortadan kaldırılabilir ve kişi — iyileştirilebilir“ mi?

Kekemelik konusunda tam bir “iyileşme”den ya da “hızlıçözüm”den söz etmek doğru olmaz. Kekemelik bir davranışbiçimidir, yanlış bir konuşma alışkanlığıdır, bir “hastalık”değildir. Tedavide hedef kısa dönemde kekemeliğin azaltılmasıdeğil, uzun dönemde iyiye doğru gitme, akıcılığın arttırılmasıve iletişim kurmada başarıyı sağlama yönünde olmalıdır.

Konuşma akıcılığı bozuk olan bir çocuğa nasıl yaklaşmalısınız?

Çocuklar akıcı konuşmadıklarının farkında olmayabilirler. Böyle bir durumda akıcılık bozukluğuna dikkati çekmemek gerekir.“Dur ve yeniden söyle”, “konuşmaya başlamadan önce düşün”,“daha yavaş konuş” ya da “dilini arı mı soktu?” gibi yorumlar durumu çözmeye yardımcı olmayacaktır. Çocuğun ne anlatmakta olduğuna odaklanın ve onu dikkatle, sabırla dinleyin, çocuğun bunu nasıl söylediğine odaklanmayın. Eğer çocuğun konuşmasına bağlı olarak üzülmekte olduğunu gözlüyorsanız ona, konuşma güçlüğü içinde olduğunu fark edip anlayışla karşıladığınızı destek olacak şekilde hissettirebilir, söyleyebilirsiniz.“Bunu söylemek biraz zor oldu gibi gözüküyor”, “bunlar olabilir”ya da “bazen kişiler konuşmakta güçlük çekebilirler” gibi yorumlar çocuğun kekemelik ile daha etkili bir şekilde başa çıkmayı öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Konuşma akıcılığı bozuk olan bir yetişkine nasıl yaklaşmalısınız?

Kekemeliği olan yetişkinler de akıcı konuşabilen yetişkinlerle aynı oranda konuşarak ifade ettikleri şkirlerine önem verilmesini, sabır ve dikkatle dinlenmeyi hak etmektedirler. Bu kişilerle konuşurken başka yerlere bakmayın, onları acele ettirmeyin, sözlerini kesmeyin ya da onların yerine cümleleri tamamlamayın! Sizin yardım amacıyla gösterdiğiniz bu çabalar endişe ve heyecanın artmasına, konuşma problemine daha fazla odaklanıp sıkılmaya yol açacak, durumu olduğundan daha kötü hale getirecektir.

Bu problem konusunda kimlerden yardım alabilirsiniz?

Çocuk ve yetişkinlerdeki kekemelik problemleri konusunda deneyimi olan Dil ve Konuşma Patologları/Terapistleri kekemeliği olan kişileri değerlendirme ve tedavi etme konusunda eğitim almış kişilerdir. Uzman Dil ve Konuşma Patologları/Terapistleri kekemeliği olan kişileri teşhis, değerlendirme ve tedavi etme konusunda yetkili olan uzmanlardır.

 

 

Copyright © 2011 Design by Pathe
Her Hakkı Saklıdır.