Hayata, iletişimin gücüyle, birlikte sarılıyoruz!

Konuşma Terapisti Etiler

Konuşma terapisi; konuşma becerisini geliştirememiş ya da çeşitli nedenlerden dolayı bu yetisini kaybetmiş çocuklara ve yetişkinlere yönelik yapılan tedavidir. Konuşma terapisti de, almış olduğu eğitim ile bu kişileri tedavi eden kişidir. Konuşma terapisi, son zamanlarda geliştirilen yöntemler ve tedaviler ile oldukça iyi bir noktaya gelmiştir.

İlgili bölümlerden mezun olan konuşma terapistleri, bu sağlık problemi için hasta kabul etmeye başlayabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta vardır. Bu noktaların en önemlisi ise; iyi bir konuşma terapisti bulmaktır. Etkili bir tedavi süreci için konuşma terapistinin tecrübesi ve bilgisi oldukça önemlidir. İyi bir konuşma terapisti ile tedaviler daha etkili sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır.

Konuşma Terapisti Kendini Geliştirmelidir!

Konuşmak oldukça önemli bir eylemdir. Özellikle, başka insanlar ile iletişim sağlamamıza yardımcı olan en temel beceri konuşmaktır. Ama maalesef, bazı sebeplerden dolayı bu becerimizi kaybedebiliriz ya da çocukluk döneminde yaşanan rahatsızlıklar nedeni ile hiç gelişmez.
Fakat günümüzde gelişen tedavi yöntemleri ile konuşma terapisti bu rahatsızlıkları büyük ölçüde kaldırmaktadır. Fakat bu durum için özellikle, işinde kendini geliştirmiş uzmanlar ile çalışmanız gerekir. Elbette ki, bu alanda hizmet vermek ve hasta kabul etmek için ilgili üniversitelerden mezun olmak yeterlidir. Ancak bu durum sadece mesleğe başlamak için yeterlidir. Yani iyi bir konuşma terapisti olabilmek için kendisini bu alanda geliştirmek oldukça önemlidir.

İyi Bir Konuşma Terapisti Nasıl Bulunur?

Ülkemizde maalesef, kendini geliştiren, eğitim ve araştırmalarına mezun olduktan sonra da devam eden çok az sayıda konuşma terapisti bulunmaktadır. Bu sayılı uzmanlardan biri olan Ümmühan Erkoç; konuşma terapisti konusunda, kendisini oldukça geliştirmiş ve hala araştırma çalışmalarına devam eden bir uzmandır.

Amerika’da yükseklisans eğitimini tamamladıktan sonra çalışma hayatına yine orada devam etmiş ve Amerika’da çalışma deneyimi kazanmıştır. Göstermiş olduğu üstün başarılar sonrasında, Amerika Konuşma- Dil İşitme Derneğinden ve New York Eyaletinden çalışma hakkı kazanmıştır.
Kendisi, ülkeye geri dönüş yaparak, burada ihtiyacı olan insanları tedavi etmeyi seçmiştir. Bu doğrultuda yürütmüş olduğu çalışmalarını; İstanbul’da İre Dil Konuşma Merkezini kurarak ülkemize de taşımıştır. Ümmühan Erkoç, Konuşma terapisti Etiler bölgesinin yanı sıra Türkiye’den ve Yurt dışından gelen hastalarınıda tedavi etmeye devam ediyor. Etiler bölgesinden birçok hastasını merkezinde tedavi etmiştir.
Yurt Dışı Eğitimleri İçin Denklik Belgesi Alınmalıdır.

Konuşma terapisti uzmanlığı konusunda oldukça başarılı çalışmalara imza atan Ümmühan Erkoç, Amerika’da almış olduğu eğitimin YÖK tarafından denklik belgesini almıştır.

Ümmühan Erkoç, hastaların; Yurt dışında eğitim görmüş konuşma terapistleri konusunda denklik belgelerinin olup, olmadığına dikkat etmesi gerektiğini belirtmektedir. Konuşma terapisi konusunda uygulanan tedavilerde, Amerika oldukça önemli bir noktadadır. Ümmühan Erkoç, bu nedenle son geliştirilen tedavileri yakından takip etmekte, bu tedavileri Türkiye’ye taşımaktadır ve Amerika’da olan uzmanlar ile sürekli olarak iletişim halindedir.

Etkili bir tedavi için kendini geliştirmiş olan bir uzman ile çalışmak; geliştirilen son tedavi yöntemleri ile hızlı ve etkili tedavi olmak demektir. Çocuklar ve yetişkinlerde meydana gelmiş olan konuşma bozuklukları konusunda oldukça başarılı sonuçlar elde eden Ümmühan Erkoç; bu alanda tedaviye ihtiyacı olan kişilerin, kendini geliştirmiş olan uzmanlar ile çalışmalarını önermektedir.