Hayata, iletişimin gücüyle, birlikte sarılıyoruz!

Konuşma Terapistimi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?
Konuşma Terapistimi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Konuşma Terapistimi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Konuşma Terapistimi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Öncelikle, eğer ki konuşma terapistiniz ‶Yurt Dışı’nda‶ eğitim aldığını söylüyorsa, lütfen YÖK’ten alınmış Diploma Denklik belgesini sorgulayınız. Mümkünse ‘YöK’ü arayıp denklik durumunu teyit ediniz.

Konuşma Terapistiniz Türkiye’den mezun ise Dil ve Konuşma Terapistliği programından mı mezun, hangi okul mezunu mutlaka kontrol ediniz.

Dil ve Konuşma Patoloğu/ Konuşma Terapistinizin, ihtiyacınız olduğu konuda mezuniyet sonrasında ne gibi eğitimler aldığını, ve çalışma deneyimini sorgulayınız. Tüm DÜNYADA kullanılan GÜNCEL VE BİLİMSEL ne gibi önemli teknikler, yöntemler biliyor sorgulayınız. Size vadettiği (örn.,3 ay, 6 ay, 1 yıl) sürede herhangi bir gelişim görmediyseniz ya da gelişimin yavaş olduğunu düşünüyorsanız konusunda uzman başka terapistleri araştırınız. Terapi seansı sırasındaki uygulamaların açıklamasını ve günlük hayata terapileri genellemek için ‘EV ÖDEVİ Programını’ isteyiniz.

AMERİKAN STANDARTLARINA GÖRE;

ASHA (Amerikan Konuşma- Dil İşitme Derneği) sertifikası kişinin “C” (Clinical Competency Certification – Klinik Yeterlik Sertifikası) özelliklerine sahip olduğunu gösterir. Klinik yeterlilik sertifikasi, SLP den önce yazilir: CCC-SLP.

2006 yılında Amerikan Konuşma-Dil, İşitme Derneği’nin (ASHA), klinik yeterlilik (CCC- Certificate of Clinical Competence unvanina sahip ASHA uyesi bir konusma  patologu / konuşma terapisti  olabilmek için  belirledigi minimum gereklilikler şöyledir: Konuşma-Dil Patolojisi lisans programindan mezun olmak, ardından  iki yıl süreyle lisansüstü çalışma, bir senelik klinik asistanlık süresini doldurmu olmak (klinik asistanlik sureci, ASHA sertifikalı bir konusma patologunun denetiminde bir yıl boyunca çalışmak şeklindedir); vePraxis Series sınavını geçmek. CCC- yani Tüm Dünya’da geçerliliği  olan KLİNİK YETERLİLİK belgesini alabilmek için yukarda bütün bu şartları yerine getirmek gerekmektedir. Türkiye’de bu ünvana sahip  (klinik yeterlilik- CCC) bir elin parmaklarından daha az sayıda Dil ve Konuşma Patoloğu/ Konuşma Terapisti bulunmaktadır.

Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *