Hayata, iletişimin gücüyle, birlikte sarılıyoruz!

Kekemelik Değerlendirme ve Tedavi

KEKEMELİK TEDAVİ YÖNTEMLERİMİZ VE İSTANBUL AKICILIK PROGRAMI

 Yetişkin Hastalarda Değerlendirme: İlk olarak Amerika’da kullanılan standardize değerlendirme testi olan Stuttering Severity İnstrument, Kekemelik Şiddeti ve Türü Değerlendirme Ölçütü ile kekemeleğin durumu ve türlerini belirliyoruz. İkincil hareketler adını verdiğimiz göz kırpmak, başı yana doğru eğmek vs. bireydeki bu hareketlerin varlığına bakıyoruz.

 Yetişkin Hastalarda Tedavi: Amerika’da kekemeliği tedavi etmek için öğretilen iki program var, bunların birincisi Fluency Shaping Therapy- Kekemeliği Şekillendirme Terapisi, ikincisi Stuttering Modificatiotin Therapy- Kekemeliği Modifiye etme terapisi.

1.Birinci terapi kısacası doğru nefes alma, doğru ses ve doğru artikülasyon teknilerini öğretmeye dayalıdır,

2.İkinci terapi tekniği ise kekemelik sırasında bireyin nasıl davrandığını anlaması, buna dair korkularını yenmesi ve kekelerken motor ve fiziksel kontrolü nasıl kullanacağını öğreten tekniklere dayanır.

Bireysel Terapilerde: Bireyin ihtiyacı ve becerisine göre terapi teknikleri denenip seçiliyor. Doğru konuşma davranışı öğretiliyor.

 7 Yaşından Küçük Çocuklarda Kekemelik Değerlendirmesi ve Tedavisi: Öncelikle ayrıntılı bir değerlendirme yapıyoruz. Çocuk ve aile ile durumu değerlendiriyoruz, eğer terapinin gerekli olduğuna karar verir isek, Avusturalya’dan dünyaya yayılmış ve ülkemizde kekemelik tedavisinde sık kullanılan Lindcombe terapisini de üstte bahsettiğimiz bu tekniklerle kombine ediyoruz.

Grup Terapisi ile de: İstanbul akıcılık programı ile bireysel terapilerde öğrenilen davranışları günlük hayata genellemeyi amaçlıyoruz. İstanbul akıcılık programının Amerikan versiyonu New England Fluency Program ile yapılan terapi sonrası % 80 akıcılığın arttığı kanıtlanmış bilimsel araştırmalarla. Bizim henüz başlattığımız bu program ile ilgili bilimsel çalışmalar yapacak kadar vaktimiz olmadı henüz fakat benzeri bir düzelme bekliyoruz hastalarımızda.

İstanbul akıcılık programı nedir?

Yetişkin ve 9 yaş üzeri çocukların dahil olabildiği yoğunlaştırılmış 10 günlük kekemelik tedavi programıdır. Bu programda bireysel ve grup konuşma terapileri veriyoruz. Bu program toplam 10 günlük bir program. (Bu program Kuzey Amerika’da çok popüler olan New England Fluency Program örnek alınarak oluşturulmuştur.) Bu program haricinde de bireylere özel, isteğe bağlı terapi programlarımız da var.

Cevap Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlendi *